מיגרנה

ראשי >> מיגרנה

מיגרנה- MIGRAINE

מיגרנה היא צורה נפוצה של כאב ראש, שלא כמו כל כאב ראש מיגרנה היא מאוד אינטנסיבית, מגבילה פעילות ויכולה להביא את האדם להשבתה מכל מעשה.
המיגרנה נפוצה יותר בנשים מאשר בגברים (20-22% לעומת 10-12%), לרוב היא מתחילה בגיל ההתבגרות ומשם או שהיא תימשך לכל החיים או שתיפסק בגיל מתקדם יותר.
כיום מיגרנה היא תופעה גנטית אך גם גורמים סביבתיים יכולים לגרום להופעתה.

מיגרנה- מאפיינים:

כאב חד, לרוב מגיע שהוא חד צידי/ יכול להיות גם דו צידי, כאב ברקה, מסביב לעין או מאחוריה ובמצח, הכאב לרוב פועם, לפעמים עם הופעת אאורה- כשהאדם מסתכל ורואה אובייקטים עם הילה, רגישות לאור, רעש, במקרים נדירים שיתוק של חצי גוף, בנוסף בחילות והקאות, רצון לחושך ולשקט מוחלט.
בילדים לרוב המיגרנה לא תגיע ככאב ראש אלא ככאב בטן (שהרי אומרים שהבטן היא המח השני שלנו).

משך המיגרנה יכול לנוע משעתיים ועד 3 ימים, ישנם גורמים רבים היכולים לשמש כטריגר להתחלת המיגרנה:
שוקולד, גבינה צהובה, ריחות מסויימים, רעשים, אורות מסוורים, חרדות, מתחים, אצל נשים גם הווסת משחקת תפקיד, כאבים/מתח ואו נוקשות בצוואר גם הם סיבה להתחלת מיגרנה ושינה מועטה או מוגברת.

סוגי מיגרנה:

מיגרנה רגילה- שהיא מיגרנה ללא אאורה (הילה), עם כאב צידי פועם, רצון לשקט וחושך, פוטופוביה- פחד מאור, פונופוביה- פחד מצלילים ואוסמופוביה- מחד מריחות.
המיגרנה השניה, שהיא פחות שכיחה היא מיגרנה עם אאורה (הילה),וגם צורה זו מתחלקת לכמה צורות:
בקבוצה זו של אנשים לפני שיתחיל הכאב ראש, תופיע האאורה, שתתבטא בראיה, האדם יראה הילה סביב אובייקטים, או אורות בוהקים ומנצנצים, כתמים שחורים בראיה (כמו שקורה אחרי שמסתכלים לאור הרבה זמן- מסנוור), דבר זה יכול להפריע לאדם בתפקוד היומיומי שלו. בצורה זו יכולות גם להופיע עוד תופעות נוירולוגיות שונות, כגון: סחרוחורות, הזיות קלות, הפרעה בדיבור, תחושות נימול בגוף ועוד.

תחושות אלו אינן נמשכות זמן רב אלא הן מקדימות ומבשרות על העתיד לבוא- מיגרנה עם תופעותיה הרגילות.

טיפול במיגרנה:

הטיפול יכול להתחלק לשניים: טיפול מונע וטיפול בכאב עצמו.
טיפול בכאב, בזמן המיגרנה:
לרוב נוטלים כדורים אשר משפיעים על הסרטונין במח ובכך יכולים להביא בשיפור הכאב תוך 30-60דק'. גם תרופות רגילות אשר משככות כאבים יכולות לעזור, אם לא להפסיק את הכאב לפחות לתת איזשהי הקלה במידות הכאב.
הטיפול המניעתי כולל בראש ובראשונה התרחקות מין הגורם המקדים (טריגר) אשר אותו מטופל יודע כי הוא זה שגורם למיגרנה להופיע.
במידה וזו לא אפשרות, היום נותנים כטיפול מונע תרופות המורידות לחץ דם, חוסמות בטא, וגם לאחרונה משתמשים גם בתרופות נוגדות דיכאון שנמצא שגם-כן עוזרות להקלה בכאב, כנראה שתרופות אלו עוזרות בכאב גם-כן על-ידי מנגנון הסרטונין.

 

מיגרנה בראי הרפואה הסינית:

גם כאן הטיפול מתחלק לשניים: טיפול מונע למיגרנה וטיפול להקלה בכאב עצמו.
המיגרנה שמופיעה בצידי הראש מאפיינת את איבר הכבד וכיס המרה ברפואה הסינית וכאב המופיע במצח מאפיין את הקיבה- דבר שצריך לקחת בחשבון באופי הטיפול, חשוב לציין שאין זה אומר שישנה בעיה באיבר עצמו אלא רק במרידיאן המייצג אותו- מסלול האנרגיה שלו.
בראש ובראשונה בודקים עם המטופל את הגורם המקדים אשר גורם למיגרנה ומנסים לרדת לשורש הבעיה- גם טיפול מונע וגם נקודתי.
האם המיגרנה הגיעה עקב לחץ, מתח, מצבים ריגשיים קיצוניים- מתאים יותר לכבד וכיס המרה, האם הגיעה עקב אכילת מזון שומני, שוקולד או גבינה צהובה, מתאים יותר לקיבה ועוד..
ישנן מיגרנות המגיעות על רקע עודף: שיאנג הכבד עולה מעלה, ואז אופי המיגרנה תהיה פועמת, האדם ירגיש חם, איריטבילי- חסר סבלנות, עצבני, עם עיניים אדומות ועוד. כאן מטרתנו תהיה לעגן את יאנג הכבד ולהרגיעו.
מיגרנה על רקע חסר: האדם יראה עייף, מותש יותר מהכאב, חסר אנרגיה, הכאב לא בהכרח יהיה פועם. מטרתנו כאן היא לחזק, לשפר את זרימת האנרגיה- צ'י בגוף.
המיגרנה יכולה להגיע גם-כן על רקע נוקשות צווארית או תפיסות צוואר אשר גורמת לכיווץ השרירים מהצוואר ועד הראש, יגרם לחץ על הראש ותופיעה המיגרנה, מטרתנו כאן היא לשחרר את שרירי הצוואר ובכך גם שרירי בראש לאט לאט ישתחררו ותתקבל הקלה בכאב.
מיגרנה על רקע חוסר בדם (לא אנמיה אלא חוסר דם בהיבט הסיני), יגיע לרוב אצל נשים ויופיע בעיקר בזמן או בסוף הווסת מכיוון שהן מאבדות דם.

 

הטיפול ברפואה הסינית שואף להביא את המרידאנים של המטופל לאיזון ביניהם ובכך למנוע את הדיסהרמוניה אשר גורמת למיגרנה להופיע. הטיפול המניעתי מלמד את הגוף והמרידיאנים כיצד הם צריכים להיות בצורתם המאוזנת ובכך למנוע את המיגרנה ולשמר מצב זה לאורך זמן. ככל שמתמידים בטיפול ושומרים על הגוף מין הטריגרים אשר יכולים לגרום להופעת המיגרנה סיכויי ההצלחה עולים. מטרתנו היא לשמור על איזון בין הגוף והנפש וליצור סביבה שתיתן לגוף עצמו את הכלים להתמודד ולפתור את הכאב. טיפול שמתאים מאוד למיגרנה הוא דיקור בשילוב במגע במידת הצורך.

לתאום טיפול, ייעוץ ושאלות נוספות צרו קשר